SİDAP ve ÜMSİDER SİVAS İÇİN İFTAR YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİ

0
1524
views
sidap ümsider iftar yemeği

“Birlikten Sivas Doğar” ilkesiyle hizmet yolunda emin adımlarla ilerleyen Sivas Dernekleri Dayanışma Platformu (SİDAP), Sivaslı sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek, birlik ve bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. 

Ramazan ayı ziyaretleri kapsamında çalışmalarına devam eden Sidap başkanı ve yönetim kurulu, Ümraniye’de yeni açılan ve çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdüren Ümraniye Sivaslılar Derneği (ÜMSİDER) başkanı ve yönetim kurulu ile  dernek binasında verilen iftarda bir araya geldi.

SİDAP’ın verdiği tanışma ve kaynaşma iftarında ev sahipliğini yapan Ümsider yönetim kurulu üyeleri Ramazan ayı gibi mübarek bir ayda, hayırda birleşmek adına aynı çatı altında olmaktan büyük haz aldıklarını dile getirdi. SİDAP’ın koordinasyonunda düzenlenen iftarda Sanatçılar, iş adamları, esnaflar ve halktan bazı kimseler hazır bulundu.

Başkan Mürsel TOLUN; Senlik benlik kavgası ve çıkar davası yürütmüyoruz, Sivas ve Sivaslı için çalışan herkesin yanındayız”

Birlik ve dayanışma İftarında açılış ve selamlama konuşması yapan ev sahibi Ümsider yönetim kurulu başkanı Mürsel Tolun; Öncelikle Ümraniye Sivaslılar derneği yönetimini ve Sidap yönetimini böylesine güzel bir ayda ve ortamda bir araya getirdiği için Ömer Şanlı başkanımıza ve ekibine teşekkür ederiz. Buluşmada ki amaçlarımız ortaktır. “Sivaslıları bir araya getirmek ve Uyuyan dev Sivas’ı yeniden ayağa kaldırmaktır” Biz bu anlamda nasıl ederiz, ne yaparız da Sivaslıları bir araya getiririz, bir çatı altına toplayarak hizmet edebiliriz biz bunu düşünüyoruz. “Topluluk olarak varız ama siyasi anlamda güç anlamında biraz zayıfız” diyen Başkan Tolun; Sanatçılarımız var, okumuş insanlarımız var, doktorlarımız var, yani her dalda insanlarımız var fakat bir türlü buluşamıyoruz ve çoğu zamanda birbirimize ulaşamıyoruz, böyle olunca da bir araya gelip bir şeyler yapamıyoruz ifadelerini kullandı. Sözlerine devam eden Tolun; Ben inanıyorum ki benim ve tüm Sivaslıların istediği bir araya gelip Sivas’ın gücünü ortaya çıkarmak, Sivas için bir şeyler yapmaktır. Biz bu anlamda bizimle aynı düşünceyi paylaşan Sidap ile aynı çatı altında birlikte çalışmaya başladık, senlik benlik kavgası ve çıkar davası yürütmüyoruz kim olursa olsun yeter ki Sivas için çalışsın biz her yerde ve her zaman onun yanındayız. Sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Sivas Dernekleri Dayanışma Platformu Başkanı Ömer Şanlı; ” Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinden bu yana bir çok medeniyete beşiklik yapmış ve başkent olmuş Sivas’ımız, bu günkü durumunu hak etmiyor”

Düzenlediği birlik ve dayanışma iftarında bir konuşma gerçekleştiren SİDAP Yönetim kurulu başkanı Ömer Şanlı; ş Sağlığı ve Güvenliği Kanun ve  Uygulamalarının toplumumuz tarafından benimsenmesi için bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını kaydetti. İş Sağlığı ve Güvenliği’nin bir yasal çerçeve olmaktan öte bir kültür olması için çalışmalarını sürdürdüklerine dikkat çeken Süleyman Bakan; İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak İnsanı korumak için çalışmalarımıza devam ediyoruz”, dedi.

bizim Sivas’ı ve Sivaslıyı her alanda ön plana çıkararak büyük Sivas’ın hak ettiği yere kavuşması için tanışma ve dayanışma çalışmaları yaptıklarını kaydetti. Sivaslıların dernek alanında ki çalışmalarında bir çok ile model olduklarını, fakat bilinçsiz çalışmalar neticesinde istenilen seviyeye ulaşamadıklarını   dile getiren Şanlı; Dernekçilik demek, salon toplantılarında gövde gösterisi yapmak, halay çekmek, bir takım kişiler üzerinden siyaset yapmak, siyasi bir kuruluşun temsilciliği gibi davranmak değildir. Dernekçilik demek öğrencisinden öksüzüne kadar, işsizinden aşsızına kadar, her kesimi kucaklamak ve bu anlamda gerekli tüm çalışmaları yerine getirmektir. Çünkü dernekçilik bir anlamda vebaldir, sorumluluktur, incitmemektir, küstürmemektir, her kesimi kucaklayabilmek, hiç bir şekilde makamların gücünü kullanarak kimseyi ötelememektir. Sivas’ımızın durumu ortadadır her alanda kan kaybediyoruz özellikle nüfus bakımından günden güne düşüyoruz. Bunun içindir ki biz derneklerin vakıfların, en önemlisi de siyasilerimizin bir şeyler yapması , acil eylem planları oluşturması gerekmektedir. Sivas eski tarihlerden bu yana medeniyetlere beşiklik yapmış bir yerdir, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinden bu yana bir çok medeniyete beşiklik yapmış ve başkent olmuş Sivas’ımız, bu günkü durumunu hak etmiyor”

Özellikle bu durumun düzelmesi için gerekli olan tüm yönetimlerde gençlerimize yer vermeliyiz. siyasi çekişmeleri ve rant kavgalarını bırakmalıyız, bir olmalıyız. Bu gün burada iftarda sanatçılarımızla, iş adamlarımızla, esnaflarımızla kısaca Sivaslı hemşerilerimizle bir araya geldik tanıştık söyleştik birbirimizin fikirlerinden istifade ettik, Sivas’ımızdan bahsettik ne güzel bir ortam oldu. böylesi birlik beraberlik içinde oluşan ortamların Allah sayısını arttırsın. Bizi kırmayıp geldikleri için ve beni sabırla dinledikleri için tüm misafirlerimize teşekkür ederim. Diyerek sözlerine son verdi.

Sanatçı Dilber Doğan; “Sanatçı demek bir anlamda öncü demektir, yani iyi olan şeylere öncülük yapacaksın ki örnek olasın”

Halk müziğinin güçlü sesi, Sivaslı Dilber Doğan da kısa bir selamlama konuşması gerçekleştirdi. Konuşmasında,”bir Sivaslı olarak Ben Sivaslıların bir çok gecesine ve yeni kurulan dernek çalışmalarına katıldım, hiç birinden ücret talep etmedim, çünkü sanatçı demek bir anlamda öncü demektir, yani iyi olan şeylere öncülük yapacaksın ki örnek olasın” ifadelerini kullanan Doğan; Benim için sivil toplum kuruluşları insanlar için iyi bir şeyler yapmak adına bir araya gelmiş insanlardan oluşan topluluklardır. insana hizmet varsa bir yerde, bir sanatçı olarak benimde orada olmam gerekir, benim gibi bir çok sanatçının düşüncesi budur. Şunu da belirtmeliyim ki biz sizin ilk adımlarınızda birlikteysek bundan sonrada devam etmeli bu hizmet yolunda birlikte yürümeliyiz, yani sanatçının gösterdiği vefayı ve hassasiyeti sivil toplum kuruluşları da sanatçıya göstermelidir, benim düşüncem budur. diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Talip Terlemez; “Sivaslılar olarak bilinmeye ve tanınmaya ihtiyacımız var, Sivaslı olsun yada olmasın herkese Sivas’ı ve dolayısıyla Sivaslıyı tanıtmak, anlatmak bizim asli görevlerimizdendir”

SİDAP ve ÜMSİDER’in düzenlediği İftarda konuşmasıyla ve toplantı koordinasyonuyla katılımcıların ilgisini üzerine çeken, Sivaslı Sunucu Talip Terlemez de kısa bir değerlendirme konuşması yaparak duygularını dile getirdi. Terlemez konuşmasına, böylesine güzel bir iftarda bizi buluşturan başta Sidap yönetim kuruluna ve başkan Ömer şanlı beye ve bizi güzelce ağırlayan ev sahibi Ümsiderin yönetim kuruluna ve başkanı Mürsel Toluna teşekkür ediyorum diyerek başladı.

Her iki kuruluşun başkanlarının dernekçilik ve sivil toplum kuruluş çalışmaları açısından uzun yıllar Sivas’a ve Sivaslıya hizmet vermek için ellerinden geleni yapmış ve yapmaya da devam etmekte olan tecrübeli bireyler olduğuna dikkat çeken Terlemez; Bizim Sivaslılar olarak bilinmeye ve tanınmaya ihtiyacımız var, Sivaslı olsun olmasın herkese Sivas’ı ve dolayısıyla Sivaslıyı tanıtmak anlatmak bizim asli görevlerimizdendir. dedi. Konuşmasına devam eden Terlemez; Örneğin yeni bir dernek açıyorsak bir yere hemen bir stant kurup çevreye Sivas’ı tanıtmalı bir şeyler ikram etmeliyiz, yani çevremiz bizi bilsin, bizimle ilişkilerini iyi anlamda geliştirsin. Herkese kapımız açık olsun, Giresunlu, Karslı, Muğlalı, Hataylı kısacası kim varsa gelsin Sivaslının bir çayını içsin. Daha genel anlamda ise, belediyelere ait bir kültür merkezinde, sanatçılarımızla, siyasilerimizle, halkımızla bir tanışma gecesi düzenleyebiliriz, yani hem çevremiz hem hemşerilerimiz bizim kim olduğumuz ve neler yaptığımız öğrensin. diyerek konuşmasını tamamladı.

SİDAP yönetim kurulu organize ettiği ve ÜMSİDER yönetim kurulunun ev sahipliğini gerçekleştirdiği  tanışma ve kaynaşma iftarına iş adamları ve sanatçılarda büyük ilgi gösterdi. İftara katılan ve iyi niyet temennilerini dile getiren sanatçılardan Dilber Doğan, Eyüp Can, Talip Terlemez, Zabit Karaman, Adnan Demir, Hasan Şeker ve menajer Birsen Çavdar yöresel deyişler ve türküler söyleyerek Sivas kültüründen örnekler sundular. İftar yemeği tanışma ve fikir alışverişlerinin ardından toplu fotoğraf çekimleriyle sona erdi.

CEVAP VER