sidap Başkan Ömer şanlı Bugün İstanbul’un Kurtuluşu’nun 97. yılı kutlanıyor.

0
442
views

Bugün İstanbul’un Kurtuluşu’nun 97. yılı kutlanıyor. 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin ardından özgürlüğüne kavuşan İstanbul’un KurtBugün İstanbul’un Kurtuluşu’nun 97. yılı kutlanıyor. 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgalin ardından özgürlüğüne kavuşan İstanbul’un Kurtuluşu tüm yurtta coşkuyla dile getiriliyor. Milyonlarca vatandaş bugünün anlam ve önemini çevresindekilere ifade etmek için İstanbul’un Kurtuluşu ile ilgili mesajları araştırıyor. İşte birbirinden gururlandırıcı İstanbul’un Kurtuluşu İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdi. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü.
Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesinden sonra Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Müttefik kuvvetlerde bulunan Fransız ve İtalyan birlikleri derhal geri çekildi. Çanakkale’de bulunan İngiliz birlikleri General Harington’un emriyle savunma pozisyonu aldı. Daha Azını Göruluşu tüm yurtta coşkuyla dile getiriliyor. Milyonlarca vatandaş bugünün anlam ve önemini çevresindekilere ifade etmek için İstanbul’un Kurtuluşu ile ilgili mesajları araştırıyor. İşte birbirinden gururlandırıcı İstanbul’un Kurtuluşu İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918’de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’na dayanarak 13 Kasım 1918’de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul’a girdi. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 tarihinde resmi işgale dönüştü.
Türk Ordusu’nun İzmir’e girmesinden sonra Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Bunun üzerine Müttefik kuvvetlerde bulunan Fransız ve İtalyan birlikleri derhal geri çekildi. Çanakkale’de bulunan İngiliz birlikleri General Harington’un emriyle savunma pozisyonu aldı. Daha Azını Gör

CEVAP VER