Nihal Çelik’ten Kadınlar Günü Mesajı

0
1399
views

nihal-celik

Sivas Dernekleri Dayanışma Platformu (SİDAP) Yönetim Kurulu Üyesi Nihal Çelik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir mesaj yayınlayarak Kadınlar günü ile ilgili duygularını dile getirdi.

Nihal Çelik Mesajında şunları söyledi;

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınlarımızın hak ve hukuklarının ikamesi için verdikleri mücadelenin simgesidir.

Bir anlamda toplumun ve ailenin temel taşı olan kadınlarımız; Her zaman varlıklarıyla, fedakârlıklarıyla duygusal zekâ ve farklı bakış açılarıyla yaşama farklılık getirmektedirler.

Ayrıca biz inanıyoruz ki kadınlarımız her daim zarafetleri, fedakârlıkları, yüksek duygusal zekâları, nezaketleri ve letafetiyle toplumumuzun denge unsuru olmuşlardır.
Tarihin her devrinde kadınımız, aile ve toplum yapısının en müstesna mevkisinde bulunarak takdir edilecek fedakârlıklar ortaya koymuştur. Tarihe baktığımızda destanlar yazmış, ülke müdafaasında yerini almış birçok kahraman kadınımız tarih sayfalarında yerini almıştır. Kadına değer veren toplumlar her zaman müreffeh günler yaşamış, medeniyette diğer toplumlara model olmuşlardır.

Mensubu olduğumuz yüce dinimiz ve medeniyetimiz her zaman Kadına özel bir önem vermiş ve Kadınlarımızın Hak ve Hukuklarının çiğnenmemesi hususunun altını önemle çizmiştir. Bu konuda Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV). “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgiyle muamele ediniz. Onlar hakkında Allahtan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları Allah’ın emaneti olarak aldınız, onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helal edindiniz. Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, onarında sizin üzerinizde hakları vardır” buyurmuşlardır.
zaman tüneli

Ancak; Bütün bu gerçeklerin yanı sıra özellikle ülkemizde ve son zamanlarda basında ve medyada yer alan kadına şiddet ve kadın cinayetleri bizleri derinden yaralamaktadır. Dinimizin ve tarihimizin her zaman övgü ile bahsettiği kadınlar, hiçbir türlü şiddeti ve onur kırıcı davranışı kesinlikle hak etmemektedir.

Biz kadınlar olarak özellikle devletimizden kadına şiddet hakkında gerekli yasal düzenlemeler ne ise onu acilen beklemekteyiz. Kadına şiddetin müsebbipleri en ağır şekilde cezalandırılmalı, toplum tarafından da hak ettiği davranışı görmelidir. Her zaman kadınların yanında olan Platformumuz, kadına şiddetin bir an önce durması için her platformda toplum bilinci oluşturmakta ve bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmeye devam etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyor, kadınlar üzerine yapılan her türlü şiddetin, baskının ve sömürünün bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum.

 

 

CEVAP VER