İstanbul’un Fethinin Sene-i Devriyesi Mesajı

0
1148
views

SİDAP Kurucu Başkan Ömer ŞANLI , 29 Mayıs 1453’ün, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktası olduğunu, İstanbul’un fethinin, siyasi, sosyal ve kültürel neticeleri itibarıyla, dünya tarihine yeni bir istikamet belirlediğini bildirdi.

Şanlı, İstanbul’un fethinin 564. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Fethin 564. yıl dönümünü en içten duygularıyla kutlayan Şanlı, “29 Mayıs 1453, Türk ve dünya tarihinin dönüm noktasıdır. İstanbul’un fethi, siyasi, sosyal ve kültürel neticeleri itibarıyla dünya tarihine yeni bir istikamet belirlemiştir.” ifadelerini kullandı.

Büyük komutan ve devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’in, kararlılığı, akılcı hamleleri, askeri dehası ve başarılı stratejisi ile İstanbul’u fethettiğini belirten Şanlı, fethin ardından Osmanlı Devleti’nin başkenti olan İstanbul’un, Fatih Sultan Mehmet’in adaletli yönetimi altında, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı bir bilim, kültür ve sanat merkezi haline geldiğini anımsattı.

Ev sahipliği yaptığı her bir medeniyetin eserlerini özenle koruyarak günümüze taşıyan İstanbul’un, tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleriyle eşsiz bir hazine olduğunu vurgulayan Şanlı, dünyanın en güzel şehri İstanbul’un, Türkiye’nin iş, finans, ticaret, sanat ve kültür merkezi olarak günümüzde de gelişmesini sürdüren, cazibesi yüksek bir dünya şehri olduğunu kaydetti.

Başkan Şanlı, “İstanbul’un fethinin yıldönümünde, Fatih Sultan Mehmet ve şanlı ordusunu rahmetle ve minnetle yad ediyor, bütün vatandaşlarımızı ramazan şerifini mubarek olması
diliyor hayırlI sağlıklı huzur İçinde bol bereketli, muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER